درباره آزمایشگاه اینترنت اشیاء

درباره اینترنت اشیا

عبارت کلی است که برای توصیف رشد اینترنت و نفوذ آن به درون اشیاء اطرافمان جهت ایجاد ارتباط و انجام وظایف بدون دخالت انسان استفاده می‌شود.

IoT یا همان اینترنت اشیا در واقع دارای مفهوم M2M یا همان ماشین به ماشین است که در دهه اخیر وارد دنیای فن‌آوری شده و ده‌ها میلیارد وسیله در خانه، خودرو و حتی درختان خیابان را به هم متصل کرده است.

این مفهوم از سه بخش اصلی اینترنت، خود اشیا و علم تجزیه و تحلیل برای استفاده از داده‌های منتقل شده از یک دستگاه به دستگاه دیگر تشکیل شده است.

 

درباره آزمایشگاه اینترنت اشیا

امروزه شبکه‌های بی‌سیم به عنوان بدنه اصلی فراهم آورنده ارتباطات و تبادل اطلاعات نقشی بنیادی را عهده‌دار می‌باشند. از این رو نیاز به مرکزی جهت تحقیقات هر چه بیشتر اساتید و دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و مخابرات در این زمینه و جهت تحقق کاربرد‌های شبکه‌های بی‌سیم، ضروری است. با توجه به تعدد شبکه‌های بی‌سیم موجود و از طرفی افزایش روز افزون کاربرد‌هایی که نیازمند توانمندی بالا و هزینه پایین می‌باشند، تحقیقات در زمینه نسل جدیدی از شبکه‌های بی‌سیم به سرپرستی دکتر سیدهادی اقدسی از مهر ماه 1392 در آزمایشگاه تحقیقاتی شبکه‌های موردی و حسگر بی‌سیم آغاز گردیده است. 

 

همکاران آزمایشگاه

دکتر سید حامد جوادی (عضو هیاًت علمی گروه آموزشی مهندسی برق و رئیس آزمایشگاه مرکزی)

 

ورود به صفحه تجهیزات آزمایشگاهی آزمایشگاه مرکزی
ورود به صفحه تعرفه های خدمات آزمایشگاه مرکزی

 

اخبار و اطلاعیه ها